Syn ziemi śląskiej, patriota, erudyta, który wszedł do panteonu wielkich polskich trenerów, zyskując dozgonny szacunek polskich i zagranicznych kibiców.
Antoni Piechniczek, bo o nim mowa, urodził się 3 maja 1942 roku w Chorzowie i już w wieku sześciu lat wiedział, co chce robić w życiu. Za sprawą ukochanej babci Jadwigi, która zabrała go na pierwszy mecz Ruchu z Polonią Warszawa, pokochał piłkę nożną i związał z nią niemal całe swoje życie.
Był piłkarzem m.in. Naprzód Lipiny, Legii Warszawa, Ruchu Chorzów i LB Chateauroux. Wraz z Legią Warszawa zdobył Puchar Polski w 1964 roku, a z Ruchem Chorzów tytuł Mistrza Polski w 1968 roku. Ma na swoim koncie trzy występy w kadrze narodowej.
Po zakończeniu kariery piłkarza, wyrobił sobie markę jako szkoleniowiec Odry Opole, zdobywając w 1977 roku Puchar Ligi Polskiej, a w roku 1987 z Górnikiem Zabrze tytuł Mistrza Polski.
W międzyczasie odniósł spektakularny sukces z reprezentacją Polski na Mundialu w Hiszpanii w 1982 roku, zdobywając brązowy medal. Antoni Piechniczek powtórzył tym samym osiągnięcie legendarnej drużyny Kazimierza Górskiego z 1974 roku. Był również szkoleniowcem reprezentacji Tunezji oraz Zjednoczonych Emiratów Arabskich.
Antoni Piechniczek jest znakomicie wykształconym absolwentem Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie. W latach 2008-2012 pełnił obowiązki wiceprezesa zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej, był senatorem VII kadencji i wykładowcą.
W roku 1982 został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Wyróżniony został tytułem doktora honoris causa katowickiej AWF w 2021 roku. Jest laureatem medalu Kalos Kagathos, przyznawanego pod patronatem rektora Uniwersytetu Jagiellońskiego, prezesa Polskiego Komitetu Olimpijskiego i redakcji “Tempa”. Jest także honorowym obywatelem Świętochłowic, Chorzowa i Opola.
15 listopada 2022 roku, w trakcie Gali w Centrum Kultury “Karolinka” w Radzionkowie Antoni Piechniczek złożył uroczysty podpis pod Aktem nadania imienia szkoły naszej Szkole – Zespołowi Szkół Mistrzostwa Sportowego im. Antoniego Piechniczka. Jesteśmy niezwykle dumni i zaszczyceni, że tak znakomita postać stała się częścią naszej SMS-owej, żółto-czarnej Rodziny.